نرخ برابری ارز,موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان,شرکت حسابداری,ارز,دلار

نرخ برابری ارز

نرخ برابری ارز

نرخ برابری ارز.ارز واژه ای که این روزها زندگی بسیاری از مردم جهان را با چالش مواجه کرده است. البته این مشکل تنها گریبان گیر کشور ما نیست و کشورهای زیادی از جمله ترکیه و ونزوئلا و … را دچار بحران کرده است. نوسانات ارزی از یک سو نتیجه تحریم های کشورهای غربی از جمله آمریکا و از طرفی دیگر بی مدیریتی برخی مدیران داخلی ست.

در این مقاله با تعریف ارز و نرخ برابری ارزی و همچنین روش تعیین نرخ ارز آشنا خواهیم شد.

منظور از نرخ ارز مقدار پول ملی ست که برای بدست آوردن پول کشور دیگر باید پرداخت شود. به عبارت ساده قیمت خرید یا فروش یک واحد پول خارجی به پول رایج کشور را نرخ ارز میگویند.

تعریف ارز:

به تمامی پول های خارجی ارز گفته میشود. ارز نوع پذیرفته شده ای از پول شامل سکه و اسکناس است که توسط دولت توزیع میشود و در اقتصاد به گردش در می آید.

نرخ برابری ارز:

نرخ برابری ارز، قیمت ارز یک کشور بر حسب ارز کشور دیگر است.

در مبادلات بین المللی از پول رایج کشوری که با آن معامله انجام میگیرد استفاده میشود. نرخ ارز رابطه ی تعریف شده ای برای پرداخت های معاملاتی ست ونشان دهنده ی ارزش پول یک کشور بر حسب پول کشور دیگر است.

روش تعیین نرخ ارز:

برای تعیین نرخ ارز دو روش وجود دارد.

اول) در برخی کشور ها یک بازار جهانی وجود دارد یعنی ورود و خروج ارز آزاد است و دولت و بانک مرکزی دخالتی در این بازار ندارند که به آن نظام آزاد ارز گفته میشود.

دوم) در برخی کشور ها ورود و خروج ارز تحت کنترل دولت و بانک مرکزی ست که به آن نظام کنترل ارز گفته میشود.

در نظام آزاد، نرخ ارز شناور است. یعنی اینکه نوسانات عرضه و تقاضا ی ارز است که قیمت آن را تعیین میکند.

در نظام کنترل ارز، نرخ ارز ثابت است. یعنی اینکه نرخ توسط دولت تعیین و تکلیف میشود. دولت عمده ترین خریدار و فروشنده ارز است و نرخ ارز بر اساس ملاحضات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی تعیین میشود.

نرخ برابری ارز.در کشور های پیشرفته ، دولتها در مواقع ضروری به طور غیرمستقیم در بازار دخالت میکنند و نرخ ارز را کاهش یا افزایش میدهند.

نظام ارزی در ایران

تک نرخی شدن ارز اقدامی موثر و مهم برای جلوگیری از مفاسد اقتصادی و همینطور رانت خواری در اقتصاد ایران است و اقتصاد ایران نیازمند تک نرخی شدن است.

در سال ۱۳۸۱، بانک مرکزی برای اصلاح نظام اداری کشور به نظام ارزی شناور مدیریت شده روی اورد. اما در عمل فقط نوسانات نرخ دلار امریکا در یک مدت محدود کنترل شد و همه ساله برافزایش قیمت دلار و بالتبع افزایش قیمت ها منجر شد.

در سال۱۳۸۹، به دلیل تورم و رشد نقدینگی باز هم فاصله نرخ ارز دولتی و ارز آزاد بوجود آمد که این دو نرخی شدن ارز باعث فساد و ضربه به کشور شد.

امروز نیز شاهد آن هستیم که با دو نرخی شدن ارز چه میزان فساد در اقتصاد به وجود امد و سلاطین متعددی از جمله سلطان قیر و سکه و پوشک متولد شدند.نرخ برابری ارز.

در اخر امیدواریم مسئولین راه حلی برای خاتمه مشکلات اقتصادی بیابند و هر روز شاهد افزایش قیمت ها و فقیرتر شدن عده ای و ثروتمندتر شدن عده ای دیگر نباشیم.

 

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه ی مالی و حسابداری و با بهره گیری از تیمی خبره، آماده ی ارائه ی کلیه خدمات مالی، حسابداری، حسابرسی، آموزشی و انواع مشاوره های کاربردی به اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *