پول کثیف و پول شویی ـ مووششه حسابداری محیا محاسبان کاردان

پول کثیف و پول شویی

پول کثیف و پول شویی

امروزه مبارزه با پول کثیف و پول شویی از دغدغه های بزرگ دولت هاست. درامد افراد از راههای گوناگونی حاصل میشود. بعضی با کار کردن در معدن و یا کار در کارخانه و یا کارمندی و بعضی هم از طریق فروش کالا یا خدمت و یا هر شغل دیگری درآمد بدست می آورند. ولی عده ای نیز وجود دارند که درآمدشان نتیجه ی هیچکدام از اینها نیست و در واقع درآمدشان غیر قانونی است

تعریف پول کثیف:

به هر پولی که منشاء غیر فانونی و غیر شرعی و وقوع جرم داشته باشد، پول کثیف اطلاق میشود.مثلا اینکه درامد از راه فروش مواد مخدر یا مشروبات الکلی باشد.یا اینکه از طریق قاچاق انسان انجام شود.این قبیل کارها قطعا به ضرر خانواده ها و کشور هستن و تبعات منفی زیادی برای فرد و جامعه ایجاد میکنند.

انواع پول کثیف:

۱ـ پول سیاه: شامل درامدهای حاصل از جرایم سنگین از قبیل قاچاق کالا، مواد مخدر، اسلحه و انسان است.

۲ـ پول خاکستری: درامدهای ناشی از جرایم نسبتا سبک از قبیل احتکار و گرانفروشی بدست می آید.

۳ـ پول خونی: درامدهایی که از راه قتل و خون ریزی مانند قاچاق اعضای بدن بدست می آید.

تعریف پول شویی:

در تعریف بالا اشاره شد که درآمد حاصل از کارهای خلاف قانون و شرع، پول کثیف نامیده میشود .

حال شخص متخلف با مشروع جلوه دادن ساختگی از طریق سرمایه گذاری، خرید ملک و یا هر کسب و کار دیگری منشاء اولیه درآمد را پنهان میکند که به این کار پولشویی می گویند.

برای مثال شخصی که به قاچاق مواد مخدر یا پخش آن مشغول است، با جلوه دادن خود به عنوان دیگری مثلا تاجر یا کاسب یا زمین دار به فریب افکار عمومی پرداخته و درامد خود را حاصل از موارد ذکر شده جلوه میدهد.

همواره امیدواریم با ایجاد شغل های مناسب و البته وجود وجدان کاری بیکاری برطرف شده و این قبیل کارها که نتیجه ای جز تباهی ندارند از کشور عزیزمان و البته در تمام جهان ریشه کن شوند.

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه حسابداری،مشاوره مالی،تهیه طرح های توجیهی و صورت های مالی اماده ارایه خدمات به مشتریان گرامی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *