نکات مهم قبل از ضامن شدن - موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان

نکات مهم قبل از ضامن شدن

نکات مهم قبل از ضامن شدن

ضامن شدن برای وام گرفتن دیگران از مواردی است که مسئولیت سنگینی به همراه دارد. بسیاری از پرونده های قضایی درباره ی همین موارد است. اما اینها دلیل نمیشود که ضامن نشویم.

پس بهتر است قوانین مربوطه به ضمانت و ضامن شدن را بدانیم تا آگاهانه و با دید باز وارد عرصه ی وام و ضامن شدن شویم تا مشکلاتمان به حداقل کاهش یابد.

ضامن شدن بر سه طرف اثر میگذارد:

اول ضامن.دوم بانک و سوم شخص وام گیرنده

اما قرارداد ضامن شدن بین دو طرف بانک و ضامن برقرار میشود و شخص وام گیرنده دخالتی ندارد.

در این مورد بانک هیچ تکلیفی ندارد که ابتدا به وام گیرنده و سپس به ضامن مراجعه کند.بلکه هر مالی را که از مدیون یا ضامن شناسایی کند میتواند جهت وصول مطالبات خود از محل آن اموال اقدام کند.

یا اینکه ضامن نمیتواند بگوید اول به وام گیرنده مراجعه کنید سپس به ضامن. بنابراین حتی اگر از وام گیرنده اموال شناسایی شود بانک حق دارد از محل اموال ضامن طلب خود را وصول کند.

همچنین در مواردی که دو یا سه ضامن وجود دارد بانک میتواند فقط به یکی از ضامنین مراجعه کند و ضامن نمیتواند بگوید من فقط به اندازه یک سوم یا یک دوم ضمانت داده ام.

در صورت نپرداختن اقساط وام، تکلیف حقوقی ضامن چیست؟

شخص ضامن میتواند بعد از اینکه یک قسط از حساب او پرداخت شد به مطالبه ی مال کسر شده ی خود به دادگاه مراجعه کند و نیاز نیست بعد از وصول تمام اقساط طرح شکایت کند.

به این ترتیب مطابق ماده ۷۱۳ قانون مدنی به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست خود را تقدیم میکند.

در طی دادخواست خود فقط مبالغی که از حساب او کسر شده قابل پیگیری است و به صرف اینکه ممکن است باقی اقساط نیز پرداخته نشوند نمی تواند علیه وام گیرنده شکایت کند. بلکه باید برای پرداخت هر قسط دادخواستی جداگانه ارائه کند.

لازم به ذکر است چنانچه در پی عدم پرداخت قسط از طرف وام گیرنده مبلغ از حساب ضامن برداشت شود در اثبات این دین که به گردن وام گیرنده است مشکلی به وجود نمی آید چراکه با استعلام از حساب ضامن میتوان ثابت کرد که این مبلغ از حساب او کم شده.

اما در صورتی که ضامن پیش قدم شده و نقدا مبلغ قسط را پرداخت کند اثبات پرداخت با مشکل مواجه میشود و طرح شکایت سخت خواهد شد.

بعد از تسویه وام، بانک باید تمام اسنادی را که از ضامن دریافت کرده به او برگرداند.

با این اوصاف امیدواریم که ضامنین محترم ضمانت بانکی را بیشتر جدی گرفته و دقت لازم را بعمل آورند.

 

منبع : موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *