نقش اصلی حسابرس در سازمان

نقش حسابرس در سازمان

در مقاله (تفاوت حسابداری و حسابرسی) به تشریح تفاوتهای حسابدار و حسابرس پرداختیم. اکنون به چرایی وجود حسابرسان در سازمان ها می پردازیم.

در گذشته شرکت ها اغلب به حسابداران موسسات حسابرسی خود متکی بودند تا به آنها در حسابرسی تطبیقی، آماده ساری و تنطیم دفاتر قانونی و نوشتن صورت های مالی کمک کند.

بیشتر شرکت های کوچک، فاقد گروه حسابداری و حسابرسی لازم برای انجام این وظایف بودند و از نظر کارایی و کنترل هزینه ها تکیه کردن به موسسه حسابرسی اغلب برای آن ها منطقی بود.

اما افزایش تمرکر بر روی حسابرسان مستقل در طول دهه ی گذشته شکل گرفته است که شرایط جدیدی  را برای موسسات حسابرسان رسمی ایجاد کرده است.

تعریف حسابرسی:

حسابرسی فرایندی است شامل جمع آوری و ارزیابی بی طرفانه ی شواهد درباره ی ادعاهای مربوط به فعالیت ها و وقایع اقتصادی برای تعیین میزان انطباق این ادعاها با معیارهای از پیش تعیین شده و گزارش نتایج به اشخاص ذی نفع.

از دلایل اصلی وجود حسابرس مستقل، افزایش اعتبار صورتهای مالی است. این امر سبب قرار گیری حسابرسان در موقعیتی منحصربفرد میشود. حسابرسان همانند یک کاراگاه به بررسی صورتهای ارائه شده میپردازند تا درستی آنها را بسنجند که در صورت صحت اطلاعات و مطلوبیت از ارائه آن، به صورت های مالی اعتبار داده میشود.

افرادی صلاحیت افزایش صورتهای مالی را دارند که:

۱ـ صلاحیت فنی لازم برای رسیدگی را داشته باشد.

۲ـ مستقل از شرکت مورد رسیدگی باشد تا جامعه نسبت به واقع بینی و بی طرفی آنان اطمینان داشته باشد.

استفاده از عبارت حسابرسی شده در صورت های مالی به این معنی ست که ترازنامه،صورت سود و زیان،صورت گردش وجوه نقد،سود و زیان انباشته همراه یک گزارش حسابرسی است که توسط حسابرس مستقل تهیه شده و حسابرس نظر خود را در مورد مطلوبیت ارائه صورتهای مالی سازمان اظهار میکند. از این طریق میتوان اعتماد وام دهندگان و سرمایه گذاران را به صورت های مالی افزایش داد.

موسسه خسابداری محیا محاسبان کاردان با سابقه ۱۵ سال فعالیت در زمینه حسابداری اماده تهیه صورتهای مالی و طرح های توجیهی و همچنین مشاوره مالی و سایر خدمات حسابداری با موسسات و شرکت ها می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *