مدیریت نقدینگی،موسسه جسابداری محیا محاسبان کاردان،شرکت حسابداری

مدیریت نقدینگی در شرکت ها

مدیریت نقدینگی

مدیریت نقدینگی از مباحث مهم در مدیریت مالی یک شرکت محسوب میشود. قطعا مهم است که مدیر مالی از میزان دارایی ها و نقدینگی موجود در صندوق و بانک و سایر دارایی ها مطلع بوده تا برنامه ریزی مناسبی برای مخارج شرکت داشته باشد.

در ادامه به توضیح جامع تری پیرامون این مبحث خواهیم داشت.

به زبان ساده مدیریت نقدینگی در واقع توانایی پرداخت بدهی های کوتاه مدت یک شرکت است.

به عبارت دیگر شرکت ها با داشتن نقدینگی کافی، میتوانند بدهی های جاری را تامین نمایند.

برای اندازه گیری میزان نقدینگی شرکت ، از تجزیه و تحلیل نسبت های مالی استفاده میشود.

به یاد داشته باشید همیشه میزان نقدینگی شرکت باید به گونه ای باشد که میزان دارایی های نقد شونده در کوتاه مدت از میزان بدهی های بیشتر باشد.

دارایی های نقد شونده شامل: پول نقد، حساب های دریافتنی، موجودی و اوراق بهادار قابل فروش است.

ساده تر اینکه، دارایی های نقد شونده باید به صورتی باشد که در کوتاهترین زمان بتوان آنها را به پول نقد تبدیل کرد که در صورت اجبار به فروش، به راحتی برای محصولتان مشتری پیدا شود.

مدیریت نقدینگی:

مدیریت نقدینگی .طبق مطالب مطرح شده وجوه نقد در حساب بانکی شرکت بهترین نوع دارایی محسوب میشود. زیرا میزان انعطاف پذیری شرکت به میزان پول نقد بستگی دارد.

با این حال، عدم مدیریت صحیح این وجوه میتواند منجر به ضررهای غیر قابل جبران از جمله ورشکستگی شود.

توجه داشته باشیدکمبود نقدینگی مشکلات جدی در پی دارد و مازاد نقدینگی نیز به رکود سرمایه منجر میشود.

با مدیریت صحیح این وجوه سرمایه شرکت پویا می ماند.

برای مدیریت نقدینگی مناسب، شرکت باید دارای چارچوب حسابداری و حسابرسی فعالی باشد تا به وسیله ی آن اطلاعات مربوط به وجوه نقد در اختیار خود را به صورت دستی یا مکانیزه جمع آوری کند و در اختیار مدیران قرار دهد.

یک چارچوب مدیریت نقدینگی مناسب باید نیازهای نقدی، میزان پول در دستری، حاشیه امن نقدینگی، راههای تامین مالی و سرمایه گذاری های کوتاه مدت شرکت را تعیین، هم سو و هدفمند سازد.

اصول مدیریت نقدینگی:

مهمترین اصل برای مدیریت نقدینگی یک شرکت شناخت نیازهای مالی ست و لازم است آنها را شناسایی و دسته بندی کرد. مثلا تعیین کنید چه میزان نقدینگی برای پرداخت بدهی های شرکت کافی است و در صورت کافی نبودن نقدینگی از چه راههایی میتوان هزینه ها را جبران کرد.

اصل بعدی یافتن راهبردهای سرمایه گذاری مناسب البته با تاکید بر امنیت و سرعت نقدشوندگی سرمایه است.

بازده مورد نطرتان از سرمایه گذاری را با میزان ریسک آن مورد سنجش قرار دهید و هزینه ها  نیز در نظر گرفته شوند.

منابع تامین مالی احتمالی را شناسایی کنید. موقعیت ها را در نظر بگیرید تا بتوانید در زمان مناسب سرمایه و نقدینگی بیشتری بدست آورید.

شفافیت و بازدی مالی با نهادهای قانونی مرتبط با خود را افزایش دهید تا باعث هدر رفتن انرژی و زمان مدیران شرکت نشود. زیرا قطعا بروز چنین اتفاقاتی صدمات جبران ناپذیری به شرکت وارد می آورد. بهتر است در تمام مراحل در راستای قانون پیش رفته تا به مشکل برنخورید.

 

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بهره گیری از تیمی خبره و بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه ی مالی و حسابداری آماده ی ارائه ی کلیه خدمات مالی، حسابداری، حسابرسی، آموزشی و مشاوره به اشخاص حقیقی و حقوقی میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *