مدیران غیر موظف چه کسانی هستند؟

مدیران غیر موظف چه کسانی هستند؟

مدیران غیرموظف از اعضا مهم یک سازمان هستند ولی نقش اجرایی بر عهده ندارند.

به طور کلی در هر شرکت یا موسسه ای اعضایی به عنوان هیئت مدیره حضور دارند که به فراخور هر نوع شرکت تعداد اعضاء متفاوت است.

هیئت مدیره یا گروه رهبران از اعضاء انتخاب شده یا انتصاب شده تشکیل شده که سیاست گذاری و تصمیم گیری های کلان را به عهده دارند.از وظایف اصلی هیئت مدیره انتصاب مدیر عامل و همچنین نظارت بر عملکرد وی است. قابل ذکر است بالاترین مقام یک شرکت متعلق به مدیر عامل است.

همانظور که گفته شد اعضاء هیئت مدیره از مدیران موظف و غیر موظف تشکیل شده .اعضاء موظف علاوه بر مسئولیت هایی که در هیئت مدیره دارند دارای حضور فیزیکی نیز هستند.در این میان مدیران غیر موظف به جهت تجربه و شخصیت خاصی که دارند به این عنوان منصوب شده و نقش اجرایی و همچنین نظارتی بر عهده دارند.

این مدیران تنها در زمانی که جلسات هیئت مدیره تشکیل میشود حضور دارند و بیشتر نقش مدیران ارشد را ایفا میکنند و اغلب بخاطر تجربه مانند یک وکیل عمل کرده و حقوق و اختیارات شرکت را طبق مقررات مصوب و اساسنامه اجرا می نمایند.

رابطه ی اعضاء غیر موظف با شرکت به هیچ وجه رابطه ی استخدامی نیست و چنانچه هر یک از آن ها از عضویت هیئت مدیره مستعفی یا عزل شوند و یا به هر علت دیگری برکنار گردند نمی توانند به مراجع مشمول قانون کار مراجعه کنند و صرفا حق حضور میگیرند.

در مورد قرارداد کار مدیرانی که پس از انتخاب شدن به عضویت هیئت مدیره به شغلی در شرکت اشتغال یافته اند باید توجه داشت که:

 قرارداد استخدامی این قبیل مدیران اعم از اینکه شرکت محل کار آنها مشمول مقررات قانون کار باشد یا نه به تایید هیئت مدیره برسد و مورد موافقت مجمع عمومی نیز قرار بگیرد. چنانچه تشریفات مذکور رعایت نشود قرارداد استخدامی مدیر بلا اثر می گردد ولی مدیریت او در هیئت مدیره پابرجا خواهد بود. درهر مورد که عضو هیئت مدیره در شرکت شاغل باشد و به نحوی از انحا قرارداد او لغو گردد به عضویت او در هیئت مدیره لطمه ای نخواهد خورد. همین طور است اگر مدیر شاغل در شرکت به عللی از عضویت در هیئت مدیره کنار برود رابطه شغلی او با شرکت قطع نخواهد شد.

در مورد دریافتی این مدیران باید گفت همانند سایر اعضاء هیئت مدیره درصدی از سود سالانه شرکت را به عنوان پاداش دریافت میکنند.

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از یک دهه فعالیت در حوزه حسابداری آماده ارائه خدمات مالی و حسابداری و مشاوره به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *