محرم, موسسه حسابداری, شرکت حسابداری, محیا محاسبان کاردان

ماه محرم ماه عاشقی

ماه محرم ماه عاشقی

ماه محرم نخستین ماه از ماههای سال قمری و یکی از ماه های حرام است. پیش از ظهور اسلام, در چهار ماه از سال  جنگ تحریم شده بود.

اما دشمنان خاندان پیامبر بر سر عهد و پیمان خود نماندند و حسین و یارانش را در ماه حرام به فجیع ترین شکل به شهادت رساندند.

هر ساله شیعیان ماه محرم را به یاد سید و سالار شهیدان بهشت امام حسین علیه السلام و همچنین یاران شهیدشان به عزاداری میپردازند.

امام رضا علیه السلام در این باره فرمودند: ماه محرم ماهی بود که مردم جاهلیت جنگ و کشتار را در آن ماه حرام میدانستند.

و این است جفایی که در حق ما شد. در این ماه خون خاندان ما را حلال دانستند, هتک حرمت ما کردند, زنان و فرزندان ما را اسیر نمودند, در خیمه های ما آتش افروختند, اموال ما را غارت کردند و حرمت رسول الله را زیر پا گذاشتند.

واقعه ی عاشورا در سال ۶۱ هجری قمری در صحرای کربلای عراق کنونی رخ داد.

شیعیان هر ساله از روز نخست ماه محرم مراسم سوگواری را برپا می کنند و این مراسم در روز عاشورا که امام حسین علیه السلام و چندی از یارانش در این روز به شهادت رسیدند به اوج خود میرسد.

سوگواری محرم علاوه بر ابعاد مذهبی، ابعاد سیاسی و اجتماعی نیز دارد.

سوگواری شیعیان ایران در ماه محرم همواره به صورت خودجوش بوده‌ است و حکومت‌ها دخالتی در راه‌اندازی دسته‌های عزادار و برپایی مجالس سوگواری نداشته‌اند.

ابن اثیر درالکاملفی تاریخ ، دربارهٔ نخستین سوگواری رسمی-اجتماعی در رویدادهای سال ۳۵۲ قمرینوشته است که معز الدوله در بغداد دستور داد که مردم در روز عاشورا دکان‌هایشان را ببندند، خرید و فروش در بازارها را لغو کنند، زاری کنند، گنبدها و مزارها را آماده سازند، زنان موهایشان را چاک کنند و سر روی را سیاه‌پوش کنند… و این نخستین روزی بود که برای حسین علیه السلام و یاران و فرزندانش زاری شد.

در ایام سوگواری در ماه محرم مردم را میبینی که بر سر و سینه هم میزنند و زاری میکنند.

اما حقیقت این است که در این ایام مردم همانند یک خانواده در کنار هم کار میکنند, سینه میزنند، برای حسین عزا داری می کنند اما به شدت با هم مهربان میشوند.

امام حسین همواره در قلب تمام ایرانیان و شیعیان جا دارد و این مراسم هر سال پرشورتر از سال های قبل برگزار میشود و باعث شگفتی دیگر کشورها میشود.

در پایان امیدواریم عزاداری هایتان مقبول درگاه خداوند قرار گیرد.

 

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان این ایام را بر تمامی شیعیان حسینی تسلیت عرض می نماید.

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از ۱۵ سال تجربه و بهره گیری از تیمی متخصص و حرفه ای آماده ی ارائه ی کلیه خدمات مالی, حسابداری, حسابرسی، مالیاتی, آموزشی و مشاوره برای افراد حقیقی و حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *