قرض الحسنه

قرض الحسنه

قرض الحسنه یکی دیگر از انواع عقود اسلامی است. در مطالب گذشته در باره سلف و مضاربه آشنا شدیم.

قرض الحسنه یکی از پر درخواست ترین تسهیلات بانکی ست و بانک ها هر ساله موظف اند بخشی از منابعشان را به پرداخت این نوع تسهیلات اختصاص دهند.

عمده ی متقاضیان این وام از قشرها ی ضعیف و متوسط جامعه یا جوانان دم بخت هستند و بانک ها سعی میکنند از بخش های مختلف اعتبار لازم را فراهم کنند.

قرض الحسنه در واقع به معنی قرض دادن است و در قران به قرض دادن به خداوند تعبیر شده است و منظور آن قرضی است که چند برابر خود نزد خدا ثواب دارد. اما معنای رایجی که اکنون در آن بکار برده میشود قرض بدون رباست.

تعریف:

عقدی ست که بموجب آن بانک (به عنوان قرض دهنده) مبلغ معینی را از محل سپرده های قرض الحسنه ای که مردم نزد بانک سپرده اند و طبق ضوابط مقرر از بانک مرکزی به اشخاص حقیقی یا حقوقی پرداخت میکند.

مهمترین ویژگی این نوع تسهیلات نداشتن سود و اقساطی بودن آن است و همین ویژگی سبب شده تا متقاضیان زیادی داشته باشد.

انواع وام قرض الحسنه عبارتند از :

وام ازدواج

وام جهیزیه

وام مسکن

وام اشتغال

وام های ضروری

نکته :

چنانچه گفته شد اغلب محل تامین این نوع وام ها سپرده های قرض الحسنه مردم است که البته در طی سال های گذشته کمتر اتفاق می افتد و مردم بیشتر تمایل به دریافت سود از وجوه خود را دارند. به این ترتیب بانک ها با کمبود منابع مواجه شده و کمتر میتوانند این نوع تسهیلات را بپردازند. همانگونه که خداوند در قران به این کار خداپسندانه توصیه فرموده اند امیدواریم مردم نیز بیشتر به این نوع سپرده گذاری بپردازند تا هم خداوند راضی باشد و هم اینکه بیشتر از پیش بتوان مشکلات جامعه مخصوصا جوانان را برطرف کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *