فرابورس، سرمایه گذاری،موسسه محیا محاسبان کاردان،شرکت حسابداری،موسسه حسابداری

فرابورس و سرمایه گذاری

فرابورس و سرمایه گذاری

فرابورس نیز مانند بورس که در مطلب قبل به طور کامل درباره ی آن توضیح داده شد، یکی از ارکان بازار سرمایه کشور محسوب میشود. نام این بازار از معادل انگلیسی آن over the counter  گرفته شده است که به اختصار به آن otc  نیز گفته میشود.

این دو بازار تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارند.

اما تفاوت این دو بازار در چیست و چه وجه تمایزی بین آنها وجود دارد؟

همانطور که قبلا اشاره شد برای شرکت در بازار بورس شرکت ها باید شرایطی داشته باشند تا بتوانند از طریق اشتراک سهام با سرمایه گذاران فعالیت داشته باشند. حال ممکن است بعضی شرکت ها این شرایط را نداشته باشند و دستیابی سریع و آسان به بازار اوراق بهادار برای انها میسر نباشد و به این ترتیب با شرکت در فرابورس از مزایای بازار بورس برخوردار خواهند شد.

بنابراین فرابورس ایران با ساختار و جایگاه قانونی شبیه بورس اما با شرایط پذیرش و معامله ساده تر ایجاد شده تا تمامی شرکت ها بتوانند در این بازار فعالیت داشته باشند.

و اما مهمترین وظیفه ی فرابورس، ساماندهی و هدایت بخشی از بازار سرمایه است که شرایط ورود به بازار بورس را ندارند و با پذیرفته شدن این شرکت ها در فرابورس این امکان را کسب کرده و از کلیه مزایای شرکت های پذیرفته شده در بازار اوراق بهادار استفاده میکنند.

انواع فرابورس

بازار اول و بازار دوم : پذیرش شرکت های سهامی عام در این دو بازار صورت میگیرد.

بازار سوم : به جهت عرضه یکجا و پذیره نویسی اوراق بهادار فعالیت دارد.

بازار ابزارهای نوین مالی : پذیرش سایر اوراق بهادار در این بازارها صورت میگیرد.

بازار پایه : این بازار نیز در جهت درج نقل و انتقالات سهام شرکت هایی است که بر اساس الزام بند ب ماده ۹۹ قانون پنجم توسعه ، مشمول ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و امکان پذیرش در یکی از بازارهای بورس یا فرابورس را ندارند.

مزایای شرکت در فرابورس

طبق مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار کشور کلیه مزایایی که برای شرکت های پذیرفته شده در بورس وجود دارد برای فرابورس نیز قابل اجراست.

این مزایا عبارتند از:

  • تامین مالی آسان و ارزان: یعنی اینکه این شرکت ها از این امکان برخوردارند تا سهام خود رادر اختیار مردم قرار داده تا سرمایه گذاران با سرمایه های کوچک و بزرگ خود سهام را خریداری کرده و به افزایش سرمایه این شرکتها بینحامد.
  • افزایش نقد شوندگی سهام: در گذشته فقط شرکتهایی که در بورس فعالیت داشتند از قابلیت فروش سهام برخوردار بودند اما با ایجاد فرابورس سایر شرکت ها با شرایط ساده تر میتوانند در این نهاد پذیرفته شده و از مزیت های بازار بورس استفاده نمایند.
  • بهره مندی از معافیت مالیاتی : این شرکت ها در صورتی که در پایان دوره مالی به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار برسند و حداقل ۲۰ درصد سهام شناور آزاد داشته باشند معادل ۲ برابر فعالیت های فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار میشوند.
  • نقل و انتقال سهام به صورت آسان
  • اعتبار قیمت سهام به واسطه مبادله فرابورس
  • اطلاع رسانی خوب و روشن به سرمایه گذاران فعلی و آینده
  • امکان وثیقه قرار دادن سهام و اخذ تسهیلات بانکی از این طریق
  • معرفی شرکت و محصولات شرکت به طیف وسیعی از جامعه

 

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از ۱۵ سال سابقه و برخورداری از تیمی مجرب و حرفه ای آمادهی ارائه ی کلیه خدمات مالی، حسابداری، حسابرسی و مشاوره به افراد حقیقی و حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *