طرح جامع مالیاتی,حسابداری,موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان

طرح جامع مالیاتی چیست؟

طرح جامع مالیاتی که امروز درمحافل مالی و مالیاتی مطرح است چیست؟ و چه اهدافی را دنبال می نماید؟

طرح جامع مالیاتی یکی از طرح های زیر بنایی کشور بوده که  به عنوان موتور محرک نظام  مالیاتی از آن یاد می شود. با اجرای طرح جامع مالیاتی ، مودیان مواجه با روش جدیدی از خدمات مالیاتی به صورت الکترونیک و برخط (online)  می شوند.

595_781

هدف از اجرای طرح جامع مالیاتی آسان سازی، افزایش سرعت و دقت در انجام امور مالیاتی و ارائه خدمات به مودیان است. که در غایت امر با  پیاده سازی طرح جامع مالیاتی روش الکترونیکی جایگزین روش سنتی فعلی می گردد، که در آن، مراحل پرونده‌های مالیاتی از ابلاغ تا پرداخت مالیات، به‌صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

مکانیزه کردن اطلاعات مودیان یکی از اقدامات لازم به منظور استقرار نرم افزار یکپارچه مالیاتی است. دریافت اظهار نامه ، ارسال صورت معاملات فصلی، دسترسی مودیان به پرونده مالیاتی خود، داشتن امضای دیجیتال و تامین اطلاعات مورد نیاز درفرایند الکترونیکی کردن نظام مالیاتی انجام می شود.

با اجراي طرح جامع مالياتي، سازمان انتظار افزایش درآمد مالیاتی  از طريق راهکارهايي مانند جلوگيري از فرار مالياتي، شناسايي مؤديان جديد مالياتي و تسريع در فرآيند تشخيص و وصول ماليات، را دارد.

با توجه به این موارد اهمیت اجرای طرح جامع مالیاتی مشخص می شود و در این راستا سازمان امور مالیاتی کشور معتقد است که اجرای این طرح تاثیر به سزایی بر اقتصاد کشور داشته  و به منظور تامین هزینه های جاری دولت از طریق درآمدهای مالیاتی، گزینه ای به غیر از اجرای کامل و یکپارچه طرح جامع مالیاتی وجود ندارد.

افق چشم انداز طرح جامع مالیاتی باتوجه به مشکلات موجود سیستم مالیاتی کشور بر سه فرآیند شناسایی و ردگیری جریان اطلاعات فعالان اقتصادی کشور، پردازش اطلاعات و تشخیص مالیات و در نهایت وصول مالیات حقه، متمرکز شده است.
البته تحقق درست و اصولی سه فرآیند مذکور، مستلزم سازماندهی و اجرای سایر فرآیندهای پشتیبانی مرتبط با آن است. در صورت اجرایی شدن این طرح می توان به بهبود روش های دریافت مالیات، رشد درآمدهای مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی امیدوار شد.

 

روابط عمومی موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *