شرکت دانش بنیان،موسسه حیابداری،شرکت حسابداری،موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان

شرکت های دانش بنیان و چیزهایی که لازم است بدانید

شرکت های دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان، موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت و توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه مانند طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه ی فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان تشکیل میشود.

در تعریف ساده تر, به شرکت هایی که دانش و فناوری جزء جدایی ناپذیر آنها در دارایی اساسی شان می باشد شرکت دانش بنیان گفته میشود.

 

تاریخچه

این شرکت ها به واسطه تغییرات گسترده در اقتصاد جهانی ظهور کرده اند که طی دهه ها باعث شده اند خدمات, اولویت بالاتری پیدا کنند.

ظهور شرکت های دانش بنیان به عنوان نشانه ای از انقلاب صنعتی سوم که مرز میان صاحبان منابع تولیدی و کارگران است, نامیده میشود.

برای مثال شرکت  IBM در سال ۱۹۲۴ سود لیزینگ تجهیزات ۹۶ درصد تولید شد.

در سال ۱۹۷۰, ۸۰ درصد سود این شرکت از بخش های تجهیزات ۱۵ درصد, از بخش نرم افزار و ۵ درصد, از بخش خدمات بدست می آمد.

در سال ۱۹۹۰ بخش خدمات, ۳۰درصد از سود IBM  را به خود اختصاص داد.

در سال ۲۰۰۷, ۴۵ درصد از خدمات و ۲۰ درصد از نرم افزار بود

این مثال نشان دهنده ی نسبت معکوس بین دارایی های ملموس و غیر مستقیم شرکت هاست.

این تکامل, تغییر در دسترسی به این منابع را از کارکنان بدون دانش یا وابسته  به کارکنان غیر وابسته موجب شده و همچنین قدرت تصمیم گیری از بالا به پایین را از صاحبان و مدیران ارشد به مدیران میانی و متخصصان تغییر داده است.

این تحولات با ظهور و اهمیت فزاینده شرکت های دانش بنیان همراه است.

 

انواع شرکت های دانش بنیان

۱ – شرکت هایی که فقط اعضای هیات علمی مالک آن هستند.

اگر سهام دانشگاه کمتر از پنچاه درصد باشد, شرکت دانش بنیان خصوصی تلقی میشود و در این صورت باید تابع قانون تجارت باشد و طی مراحل اداری ثبت شرکت شود.

۲ – شرکت هایی که دانشگاهها نیز در آن مالکیت دارند.

اگر سهام شرکت پنجاه درصد و یا بیشتر باشد, شرکت دانش بنیان از نوع دولتی ست که مهمترین اصل شرکت دولتی بحث خدمات علمی و فنی و تحقیقیاتی می باشد.

 

خصوصیات شرکت های دانش بنیان

این نوع شرکت ها اساسا برای تولید کالا تاسیس نمیشوند و عمدتا هدف استفاده از دانش علمی افراد برای تولید تجربه و اطلاعات بر پایه دانش است.

 

ابزار شرکت های دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان به دلیل بهره مندی از فناوری بالا سطح, عمدتا به فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله سخت افزار و نرم افزار برای انجام فرایندهای مدیریتی, و همچنین سازماندهی محیط کار برای همه کارکنان, از مدیران اجرایی و مدیران ارشد, بهره می جویند.

به همین دلیل است که توسعه نرم افزار برای شکل گرفتن و تکامل این شرکت ها بسیار مهم است.

برنامه های کاربردی نرم افزاری برای بخش های گوناگون چنین سازمانهایی توسعه می یابند. چرا که بدون آنها, کنترل و هماهنگ کردن کارهای نوآورانه و خلاقانه و حل مسائل دشوار است.

 

 

روش ثبت شرکت دانش بنیان

برای ثبت یک شرکت دانش بنیان, ابتدا باید به عنوان یک شرکت یا موسسه حقوقی خصوصی یا تعاونی ثبت شود.

برای این کار لازم است به اداره ی ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد مراجعه کرده و طی مراحل اداری ثبت شرکت انجام پذیرد.

بعد از آن شرکت های متقاضی باید جهت دانش بنیادی نمودن شرکت و استفاده از مزایای مورد نظر قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان, از طریق سامانه مورد نظر, ثبت نام کرده و مورد ارزیابی قرار گیرند.

بعد از آن شرکت ها و موسساتی که شاخص های موجود در آیین نامه تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان را داشته باشند ,طی مراحل ارزیابی از طریق کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت به اجرا تایید می گردند و به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی خواهند شد تا طرح خود را به آن صندوق ارائه نموده و از تسهیلات مربوطه با توجه به اساسنامه صندوق استفاده نمایند.

شرکت های متقاضی پس از تولید کالا و خدمات دانش بنیان که قبلا اشاره شد مورد ارزیابی قرار میگیرند.

توجه داشته باشید که قبل از آن باید برای تشخیص صلاحیت استفاده از تسهیلات, می بایست کلیه اطلاعات لازم, جهت ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت یا موسسه دانش بنیان, توسط معاونت فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت, در این سامانه ثبت شود.

 

حمایت های دولتی از شرکت های دانش بنیان

به طور کلی شرکت های دانش بنیان با توجه به فعالیتی که دارند و توجه شان به بحث های علمی و تکنولوژیکی ست از حمایت های دولتی مانند معافیت های مالیاتی و عوارض گمرکی و سود بازرگانی و همچنین اعطای تسهیلات بانکی کم بهره برخوردار هستند.

 

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از ۱۵ سال سابقه و بهره گیری از تیمی متخصص و حرفه ای آماده ی ارائه ی کلیه خدمات مالی، حسابداری، حسابرسی، مالیاتی، آموزشی و مشاوره به افراد حقیقی و حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *