سپرده بلند مدت و کوتاه مدت

سپرده گذاری کوتاه مدت بصرفه تر است یا بلند مدت؟

سپرده گذاری کوتاه مدت بصرفه تر است یا بلند مدت؟

تا بحال به سپرده گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت فکر کرده اید؟یا اینکه چگونه از مبالغی که کمتر از آن استفاده میکنید سود بدست بیاورید و در صورت نیاز نیز بتوانید از آن استفاده کنید؟

ما سپرده های بانکی را به سپرده کوتاه مدت, میان مدت, بلند مدت و ویژه دسته بندی کرده ایم شما می توانید با منظم کردن نوع مراودات مالی تان سپرده گذاری پرسودتری داشته باشید

هر چند کمتر پیش میاید که برای پولی که پس انداز کرده ایم نقشه ای نداشته باشیم ولی با همین پولی که فعلا در آب نمک خوابانده اید هم می توانید سود به دست آورید.

مطمئن ترین راه برای سرمایه گذاری های کوچک ما, سپرده گذاری در بانک است.

  • سپرده کوتاه مدت

این نوع از سپرده گذاری ها را هر کسی می تواند با حداقل موجودی ۵۰ هزار تومان افتتاح کند. این حساب قابل افزایش یا کاهش است ولی در صورتی که در لحظه ای از شبانه روز به زیر ۵۰۰۰۰ ریال برسد از شمول تخصیص سود خارج شده و برقراری مجدد آن مستلزم تامین حداقل مبلغ ذکر شده استمرار آن به مدت سه ماه دیگر پس از تاریخ تامین است.

برای چه کسانی مناسب است:

این نوع از سپرده گذاری برای کسانی مناسب است که پول نقد زیادی ندارند و ممکن است به آن نیاز پیدا کنند. خیلی ها به همین دلیل یا یک حساب پس انداز و یا یک حساب جاری باز می کنند و قید دریافت سود از طریق سپرده گذاری را می زنند. این در حالی است که به راحتی می توانند با یک سپرده گذاری کوتاه مدت حتی ۱۴ درصد سود به دست بیاورند و هر وقت هم خواستند پولشان را برداشت کنند.

انواع سپرده کوتاه مدت:

سپرده کوتاه مدت انواع مختلفی دارد. کوتاه مدت سه ماهه، کوتاه مدت شش ماهه و کوتاه مدت ۹ ماهه.

اگر نمی دانید چه وقت و چه میزان از پولتان را نیاز دارید یک سپرده کوتاه مدت سه ماهه برای شما مناسب است. اما اگر پولتان بالای ۱۰ میلیون تومان است و مطمئن هستید تا شش ماه دیگر حداقل به نصف این پول نیازی ندارید سپرده شش ماهه را انتخاب کنید. برای مبالغ بالای ۱۵ میلیون تومان ۹ ماهه بهترین انتخاب است. هر چند برداشت از این حساب سپرده مجاز است و به راحتی می توانید مبلغ آن را افزایش و یا کاهش دهید اما بهتر است همان اول کار هر چقدر در توان دارید سپرده گذاری کنید و در برداشت هایتان هم نظم داشته باشید. بهترین روش این است که فاصله هر برداشت تا برداشت دیگر سه ماه طول بکشد تا سود روزشمار به طور کامل به سپرده شما تعلق بگیرد.

  • سپرده میان مدت

در صورتی که قصد سپرده گذاری بین سه سال به بالا و سپرده کمتراز آن را دارید بهتر است از سپرده گذاری میان مدت استفاده کنید. برای سپرده سرمایه گذاری یک ساله ۱۷ درصد،دو ساله ۱۸ درصد و سه ساله ۱۹ درصد سود در نظر گرفته می شود اما تفاوت فقط یک درصد سود نیست.

برای چه کسانی مناسب است:

سپرده گذاری یکساله تنها برای کسانی مناسب است که واقعا می دانند در این مدت هیچ نیازی به پولی که سپرده گذاری کرده اند، ندارند چون یک برداشت کوچک از حساب سپرده تان شما را با جریمه ای مواجه می کند که سود آن را به اندازه یک سپرده کوتاه مدت کاهش می دهد. این در حالی است که در سپرده کوتاه مدت آزادی بیشتری دارید اما اگر نمی دانید چه وقت به پولتان نیاز پیدا می کنید و ممکن است اتفاق خاصی نیفتد بیشتر از یک سال هم می توانید آن را سپرده گذاری کنید.

در صورتی که سپرده دو و یا سه ساله را انتخاب کنید و حداقل در یک سال اول به آن دست نزنید, با انتخاب یک سپرده سه ساله از همان اول دو درصد بیشتر سود به دست آورده اید و در صورت ادامه این روند و رسیدن به مرحله دریافت سود قطعی می توانید به دو درصد دیگر هم امیدوار باشید.

یک نکته مهم:

شما نباید هر چه پول دارید را در یک سپرده گذاری میان مدت به بانک بسپارید با این امید که اگر نیاز شد به میزان مورد نیاز برداشت می کنید. هر برداشتی در زمان سپرده گذاری تمام محاسبات شما را به هم می ریزد و اصلا تعجب نکنید اگر آخر سر از میزان سود به دست آمده راضی نبودید. این برداشت های نامنظم حتی ممکن است شما را از سود قطعی هم محروم سازد. سودهای تعلق گرفته به سپرده تان را در فواصل زمانی مرتب دریافت کنید.

▪ نکات مثبت: سود نسبتا مناسب برای مبالغ زیر ۱۰ میلیون تومان

▪ نکات منفی: کاهش سود تعلق گرفته در صورت برداشت از حساب سپرده

  • سپرده بلند مدت

سپرده گذاری های بالای سه تا پنج سال سپرده گذاری بلند مدت است که با توجه به توانایی سپرده گذار در نحوه مدت زمان سپرده گذاری این امکان را به مشتری می دهد که از سود بالاتری برخوردار شود. این سپرده گذاری بلندمدت حکم انجام معاملاتی مانند خرید مسکن را دارد با این تفاوت که در این سرمایه گذاری یک سود منطقی توسط بانک تضمین شده است.

برای چه کسانی مناسب است:

این سپرده گذاری برای کسانی مناسب است که توانایی آن را دارند بیش از ۵۰ میلیون تومان را در یک مدت چهار تا پنج ساله به بانک بسپارند. سود این سپرده گذاری ۲۰ درصد است.

نکته مهم: در صورتی که سپرده گذاران برداشتی نداشته باشند به سود بالایی دست می یابند.

نکات مثبت: دریافت مبلغ قابل توجه سود قطعی

▪ نکات منفی: نبود انعطاف از سوی بانک برای برداشت ضروری از حساب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *