رانت و رانت خواری،موسسه حسابداری،شرکت حسابداری

رانت و رانت خواری

رانت و رانت خواری

رانت واژه ای آشنا که به دلیل رانت خواری عده ای و رسیدن به پول های کلان این روزها بر سر زبان ها افتاده و شنیده میشود.

اما ممکن است عده ای اطلاعات اندکی در این باره داشته باشند یا رانت را مترادف دزدی و اختلاس یا پولشویی معنی کنند. در این نوشته درباره ی مفهوم، انواع و تاثیر رانت بر جامعه توضیح میدهیم.

تعریف رانت :

رانت در واقع یک نوع درآمد است که بدون زحمت بدست میاید.

رانت خوارها با نفوذی که در حوضه ی سیاست یا اقتصاد دارند و یا به واسطه ی آشنایی که این نفوذ را دارد به صورت غیر قانونی به منابع مالی دسترسی پیدا کرده و به کسب پول های کلان میپردازند.

رانت خواری آسیب های اجتماعی و اقتصادی فراوانی برای کشورها بوجود می آورد. طبق نظر اقتصاددانان، درآمدهایی که خارج از فعالیت ها ی اقتصادی مولد و فقط با استفاده از قدرت و نفوذ سیاسی و اقتصادی بدست می آیند ، آفتی بر پیکره ی نظام اقتصادی کشور هستند و قطعا اثرات نامطلوبی بر اقتصاد و جامعه خواهند گذاشت.

انواع رانت:

  • رانت اقتصادی : مانند استفاده از عوامل اقتصادی مثل محدودیت های بازرگانی و کنترل قیمتی و …
  • رانت سیاسی : مانند استفاده از قدرت سیاسی و احزاب دولتی و یا واسطه های سیاسی.
  • رانت اجتماعی : با سوء استفاده از روابط خویشاوندی و قرارگیری در یک گروه خاص بدست می آید.
  • رانت اقتصادی و قضایی : مانند دستیابی به اطلاعات اقتصادی پیش از موقع مانند اطلاعات بورس.

 

تاثیر رانت بر جامعه

رانت و رانت خواری تبعات اقتصادی زیادی بهمراه خواهد داشت. رانت خواری باعث گسترش تورم، فساد ، فقر و بی عدالتی اجتماعی و… خواهد شد.

علاوه بر این به دنبال رانت خواری تولید کاهش می یابد چرا که تولید کننده گان دست از تولید برداشته و به مهاجرت و گوشه نشینی تمایل پیدا میکنند.

چگونه با رانت خواری مقابله کنیم

اگرچه مقابله با رانت خواری کار ساده ای نیست ولی اگر اخلاق در جامعه بیشتر مورد توجه قرار گیرد و به گفته های دینی در باره ی حرام خواری ، ربا خواری و سایر مواردی که دین مبین اسلام به ما گوشزد کرده عمل کنیم کمتر دچار این مسائل خواهیم شد. عده ای فکر میکنند با رانت خواری خود از هوش سرشار و نبوغ خود بهره برده و به سود زیادی دست پیدا کرده اند اما فراموش نکنیم که خداوند ناظر بر اعمال ماست و روزی در محضر الهی باید در مورد پولی که از بیت المال به ناحق استفاده شده جوابگو بود.

درست است که اخلاق حرف اول را میزند اما از نظارت بر سیستم های اقتصادی توسط ارکان دولتی و مقابله با این موارد نیز نباید غافل شد.

در خاتمه امیدواریم با این پدیده برخورد قاطعانه ای صورت گرفته و اوضاع کشور رو به بهبودی رود و مسائل و مشکلات اقتصادی به یاری خداوند مرتفع گردند.

 

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از ۱۵ سال سابقه و بهره گیری از دانش روز و متخصصین خبره ، آماده ی ارائه ی کلیه خدمات مالی ، حسابداری ، حسابرسی و انواع مشاوره به افراد حقیقی و حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *