درباره عقد سلف

درباره عقد سلف

سلف یکی از زیرمجموعه های عقود اسلامی است که بین بانک ومشتری برقرار میشود. امروزه اغلب این نوع عقود در بخش کشاورزی منعقد میشود ولی در قالب های دیگر نیزامکانپذیراست.

عقود اسلامی موارد زیادی دارد که در این مقاله منحصرا به توضیح عقد سلف خواهیم پرداخت. قصد داریم در مقالات آینده به توضیح سایر عقود اسلامی بپردازیم.پس با ما همراه باشید.

(تلفظ صحیح عبارت است از salaf)

تعریف:

به طور خلاصه قرار داد سلف به معنی پیش خرید کالا یا محصول است.

(در ادامه ی متن منظور از کالا,کالای تولیدی یا محصول کشاورزی ست).

بر طبق این قرارداد بانک کالایی را که در آینده قرار است ساخته یا تولید شود پیش خرید و وجه را نقدا پرداخت میکند. به این ترتیب وجه لازم را در اختیار تولید کننده و یا بخش کشاورزی قرار میدهد و محصول نهایی تولید میگردد.

لازم به ذکر است فروش محصولات خریداری شده توسط بانک قبل از سررسید ممنوع می باشد.

اکنون بانک مجاز است کالای آماده شده را به اشخاص دیگر و یا خود شخص مورد نظر در قرارداد به فروش برساند.

به این ترتیب بانک با فروش کالا ی تولید شده به خود شخص و دریافت سود حاصل از آن به کسب درامد پرداخته و تولید کننده نیز میتواند کالای ساخته شده را به دیگران فروخته و کسب درامد کند.

به طور خلاصه می توان گفت, بانک پول لازم برای تولید را در اختیار مشتری قرار میدهد تا مشتری با خیالی آسوده به تولید کالای خود بپردازد و به رونق کسب و کار خود بپردازد.

مثال:

فرض کنید واحدی قصد تولید عینک دارد. برای این منظور به بانک مراجعه کرده و قرارداد سلف را منعقد میکند. با برقراری قرارداد با بانک وارد معامله میشود.

بانک عینک هایی که قرار است در اینده تولید شود را, پیش خرید کرده و وجه را به مشتری میپردازد. حال مشتری به تولید عینک میپردازد و بانک با دریافت قیمت آنها عینک ها را به خود شخص تولید کننده میفروشد. اکنون عینک ساز تولیدات خود را در بازار به فروش رسانده و به این ترتیب کسب درامد میکند.

در مقالات آتی با ما همراه باشید تا سایر عقود اسلامی را با هم مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم.

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از یک دهه سابقه در زمینه تحلیل فرایندها و نیز پیاده سازی سیستم های مالی اماده ارایه ی مشاوره در زمینه های مالی و کسب و کار و سرمایه گذاری و اخذ وام می باشد.

علاقه مندان برای ارائه ی درخواست به قسمت مشاوره مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *