حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت

تعریف:

حسابداری مدیریت فرایند تعریف ,اندازه گیری,تجمیع,تجزیه و تحلیل,مهیا سازی, تفسیر و گزارشگیری اطلاعات مورد استفاده مدیریت است که به منظور برنامه ریزی, ارزیابی و کنترل یک واحد تجاری و جهت اطمینان از استفاده مناسب و پاسخگویی به منابع می باشد.

به طور خلاصه حسابداری مدیریتی شاخه ای از حسابداری ست که مدیریت شرکت را در برنامه ریزی,تصمیم گیری و کنترل و تجزیه تحلیل پشتیبانی میکند.

مدیریت با رویکرد برنامه ریزی صحیح در راستای اهداف سازمانی با در نظر گرفتن روش های مناسب و به کارگیری افراد متخصص در زمینه ی حسابداری, به سمت اهداف سازمانی پیش میرود تا از بحران های مالی جلوگیری شود.

استفاده اثربخش از این ابزار توسط مدیریت اجرایی افزایش سود و بهینه سازی تجارت را تضمین میکند و برای تصمیم گیری های تجاری, صاحبان تجارت و یا مدیران,نیاز به اطلاعات مالی و اقتصادی سازمان یافته و تجزیه تحلیل منابع اطلاعات و نتایج تجارت خود دارند.

با توجه به اینکه حسابداری انواع و همچنین اهداف زیادی دارد, برای آماده سازی اطلاعات مالی در طول دوره های مختلف و برای ذینفعان مختلف عوامل زیادی اثرگذارند.

بر همین اساس حسابداری مالی به صورت گذشته نگر و برای تهیه و تنظیم اطلاعات جهت تصمیم گیری کاربران و ذینفعان خارج از سازمان می باشد.

این در حالی ست که حسابداری مدیریت به مدیریت در استفاده بهینه تر از اطلاعات کمک میکند زیرا این اطلاعات مورد نیاز است و برای اطمینان بخشی از برنامه ریزی ,کنترل,ساماندهی و تصمیم گیری صحیح حسب توابع در اختیار و در کنترل میباشد.

از سوی دیگر حسابداری مالی بوسیله اطلاعات واقعی , واقعیت را در جهت هدف سازمان نشان میدهد اما این اطلاعات دلایل و عوامل ایجاد کننده را نشان نمیدهد. بنابراین نتایج بدست آمده به واسطه حسابداری مالی را میتوان با کمک از مبانی حسابداری مدیریت بهبود بخشید تا اثربخشی بیشتری داشته باشد.

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه حسابداری و مالی آماده ارائه ی کلیه خدمات مالی و حسابداری به اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *