صاحبان مشاغل,تکالیف صاحبان مشاغل,حسابداری,موسسه حسابداری محیا محاسان کاردان

ماده ۹۵ ق.م.م و تکالیف صاحبان مشاغل

صاحبان مشاغل به چه کسانی گفته می‎شود؟

صاحبان مشاغل در قانون مالیات‎های مستقیم کشور، به یک یا چند فرد حقیقی (شخص) گفته می‎شود که دارای فعالیت اقتصادی می‎باشند و مودی مالیاتی محسوب می‎گردند. در نظر داشته باشید صاحبان مشاغل فقط شامل اشخاص حقیقی می‎باشد و در مورد شرکت‎ها استفاده نمی‎شود.

در ماده ۹۵ قانون مالیات‎های مستقیم که تا پایان سال ۹۴ معتبر بود صاحبان مشاغل از نظر انجام تکالیف مالیاتی به ۳ دسته صاحبان مشاغل بند الف، صاحبان مشاغل بند ب و صاحبان مشاغل بند ج تقسیم بندی می‎‎شدند،(که در فایل زیر به طور کامل توضیح داده شده )اما بر اساس اصلاحیه قانون مالیات‎های مستقیم که در تیر ماه ۹۴ تصویب شد و از ابتدای سال ۹۵ لازم الاجرا می‎باشد دسته بندی متفاوتی برای صاحبان مشاغل در نظر گرفته شد. این دسته بندی بر مبنای نوع فعالیت و میزان درآمد افراد انجام می‎شود و شامل مشاغل گروه اول، گروه دوم و گروه سوم می‎باشد. از نظر حسابداری وظایف مالیاتی این افراد نیز متفاوت می‎باشد.

با توجه به توضیحات ارائه شده این سوالات بوجود می آید از قبیل:

صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) در برابر سازمان امور مالیاتی چه تکالیفی دارند؟

گروه بندی مشاغل و تکالیف هر گروه چیست؟

فرم اظهارنامه های مالیاتی برای هر گروه از مشاغل باید شامل چه مواردی باشد؟

زمان ارسال اظهارنامه های مالیاتی برای این گروه به چه صورت است؟

پاسخگویی به سوالات حوزه صاحبان مشاغل در:

آیین نامه اجرایی مربوط به نوع دفاتر، اسناد و مدارک و روشهای نگهداری آنها اعم از ماشینی (مکانیزه) و دستی و نمونه اظهارنامه مالیاتی و نحوه ارائه انها برای رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات موضوع ماده ۹۵ اصلاحی مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ قانون مالیاتهای مستقیم.

لینک دانلود:  آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ ق.م.م

 

 

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بهره گیری از تیمی خبره و کارشناسان ارشد حسابداری  آماده مشاوره  و انجام تکالیف قانونی متناسب با فعالیت شغلی شما می باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *