تفاوت پول و شبه پول

تفاوت پول و شبه پول

در نگاه اول پول و شبه پول یکی هستند ولی در واقع متفاوتند.اکنون به تفاوت این دو نوع پول خواهیم پرداخت.

تعریف پول:

پول همان وجه رایج ملی ست که در جیب یا کیف شما وجود دارد و به وسیله آن به تبادل خواسته ها, خدمات, کالاها و نیازهای اساسی خود میپردازید.

در تعریف دیگر، پول عبارت است از آن چیزی که در داد و ستد و مبادله مورد قبول عموم افراد جامعه باشد . معمولاً بجز اسکناس و مسکوک و سپرده‌های دیداری( که بصورت چک قابل انتقال است)، سایر انواع دارائی‌ها را نمی‌توان پول نامید.

انواع دارایی ها عبارتند از:

دارایی هایی که به راحتی قابل نقد شدن هستند مانند شبه پول

دارایی هایی که به راحتی قابل نقد شدن نیستند مانند زمین و ملک و ساختمان

انواع پول:

  • پول نقد؛ شامل اسکناس و مسکوک.
  • پول بانکی؛ شامل وجوه و اعتبارات بانکی در بانک‌های تجاری.
  • پول الکترونیک؛ شامل کارت‌های اعتباری.

تعریف شبه پول:

شبه پول عبارت است از سپرده های غیر دیداری یا مدت دار مانند سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت که نزد بانک می باشند همچنین حسابهای پس انداز و اوراق قرضه و اسناد خزانه.

شبه پول نزدیک‌ترین جانشین برای پول است. یکی از مهمترین خصوصیات شبه پول، ضد تورمی بودن آن در کوتاه‌مدت است چرا که دارندگان این دارائی لااقل برای مدتی از هزینه و خرج کردن آن، منصرف شده‌اند.

شبه پول و نقش آن در اقتصاد

به این ترتیب می توان گفت شبه پول از مجموع سپرده های مدت دار و پس انداز مردم نزد بانکها و موسسات اعتباری تشکیل می شود و فرمول محاسبه آن به شکل زیر می باشد

سپرده های مدت دار پس انداز مردم نزد بانکها و موسسات مالی = شبه پول

می توان گفت شبه پول نقش ضد تورمی در اقتصاد دارد زیرا دارندگان لااقل برای مدتی از هزینه کردن آن دست کشیده اند.بنابراین اگر دولت بخواهد تورم را کنترل کند با اعمال سیاست های جذاب از قبیل افزایش نرخ سود سپرده های بانکی پول موجود در جامعه را جذب میکنند تا بتوانند با کاهش تقاضا تورم را کنترل نمایند. و در زمانی که نیاز به تحریک تقاضا و رونق اقتصادی باشد می توانند با کاهش نرخ سود اوراق و سپرده ها پول موجود در جامعه را افزایش دهند(تبدیل شبه پول به پول) باعث ایجاد رونق و افزایش تقاضا شوند.

منبع: موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *