تفاوت حسابدار و حسابرس,حسابداری,موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان

تفاوت حسابداری و حسابرسی

تفاوت حسابداری و حسابرسی

حسابداری و حسابرسی تفاوت زیادی با هم دارند. حسابداری کلمه ای است که این روزها زیاد میشنوید، چه در روزنامه یا شبکه های اجتماعی و یا دانشگاه. اما بدون شک خیلی کم پیش آمده که واژه حسابرس به گوشتان خورده باشد و یا اینکه فکر کنید ایندو یکی هستند.

در این مقاله قصد داریم که تفاوت حسابرسی و حسابداری را به طور خلاصه برای شما شرح دهیم تا بیشتر با این دو عنوان شغلی آشنا شوید.

موضوعیت و عنوان :

موضوع اصلی حسابداری تهیه و تنظیم سند حسابداری،ثبت رویداد ها در دفاتر و تهیه صورتهای مالی ست در حالی که حسابرس صورتهای مالی را کنترل کرده و نسبت به آنها اظهارنظر میکند.

زمان انجام کار :

حسابدار معمولا ثبت های مالی را به صورت روزانه انجام میدهد و در دفاتر ثبت میکند

اما حسابرس بررسی های خود را به پایان سال مالی موکول میکند.

گزارش گیری :

حسابرس موظف است نسبت به حساب ها و صورتهای مالی که رسیدگی کرده گزارش تهیه کند در صورتی که حسابدار این کار را نمیکند.

اصل تعهد :

حسابدار در مورد تهیه صورتهای مالی تعهدی ندارد و این مسئولیت بر عهده هیات مدیره است اما مسئولیت حسابرس بسته به اظهار نظرشان نسبت به صورتهای مالی میباشد.

نتیجه

حسابرسی وقتی به عمل می آید که کار حسابداری به پایان رسیده باشد و حسابرس حسابهایی را که دیگران تنظیم کرده اند را مورد بررسی قرار میدهد تا بتواند خود را متقاعد کند که آن حساب ها صحیح و مطابق با واقعیت تهیه شده اند.

در واقع حسابدار نسبت به صحت پیکر های حساب و تطبیق آنها با واقعیت تردیدی ندارد مگر آنکه ظاهر حساب ها مشکوک یا اشتباه باشد(مثلا جمع دو طرف تراز برابر نباشد)ولی حسابرس ارقام و عملیات حسابداری را دقیقا و به طور کامل کنترل میکند و تا آن جا که لازم بداند آنها را با اسناد و مدارک موجود تطبیق میدهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *