تفاوت بین هزینه و بهای تمام شده

تفاوت بین هزینه و بهای تمام شده

هزینه و بهای تمام شده از مقوله های مهم حسابداری هستند و در بسیاری از گزارشات مالی بیان میشوند. در نگاه اول هر دو به خرج پول منتهی شده و برای رسیدن به اهداف سازمانی یا درامد استفاده میشوند اما اگر دقیق تر نگاه کنیم متوجه تفاوت آن ها خواهیم شد.

در ادامه به توضیح بیشتری پیرامون این مقوله خواهیم پرداخت.

هزینه عبارت است از:

مقدار پولی که برای جذب منابع پرداخت میشود.

برای مثال هزینه حقوق و دستمزدی که به نیروی انسانی پرداخته میشود تا آن ها برای هدف سازمانی تلاش کنند و یا هزینه آب و برق و گاز و …

به این ترتیب مشخص است که هزینه پولی ست که سارمان خرج میکند تا درامد بدست آورد.

و اما بهای تمام شده:

در مورد بهای تمام شده منابع مصرف میشوند ولی در عوض یک منبع جدید جایگزین خواهد شد مثلا موجودی نقد به بهای تمام شده یک دارایی می انجامد

برای مثال فرض کنید فردی فروشنده ی میز و صندلی ست.این شخص صندلی به ارزش ۱۰ هزار تومان خریداری میکند. اما ۵ هزار تومان برای هزینه بار و ۵ هزار تومان هم هزینه انبارداری پرداخته است. پس بهای تمام شده این صندلی ۲۰ هزار تومان خواهد شد.

به این ترتیب با صرف پولی که در بانک داشته اکنون کالایی برای فروش دارد تا کسب درآمد کند.

باید توجه داشت که در سال های اخیر عمده توجه شرکت ها یافتن روش هایی برای کاهش هزینه های خود بوده. همچنین روش های حسابداری بهای تمام شده کوشیده اند تا با حذف عوامل غیر ضروری در بهای تمام شده مانند انبار داری ,کاهش ضایعات و … به سود آوری واحد تجاری خود کمک نمایند. چرا که در بازارهای رقابتی همواره افزایش قیمت باعث سود آوری نگردیده و در برخی موارد باعث از دست رفتن مشتریان به جهت عدم توانایی در خرید محصول واحد تجاری میگردد. لذا کاهش هزینه و بهای تمام شده اثر مطلوبتری برای سود آوری یک واحد تجاری خواهد داشت.

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با برخورداری از دانش روز حسابداری و مالی و بهره گیری از تیمی خبره آماده ارائه کلیه خدمات حسابداری و همچنین مشاوره مالی برای اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *