تاریخچه نرم افزار حسابداری و ویژگی های آن

تاریخچه نرم افزار حسابداری و ویژگی های آن

از زمانی که کامپیوتر ها پا به عرصه اداری گذاشتند کسانی به فکر استفاده از سیستم حسابداری کامپیوتری بودند تا عملیات حسابداری با سهولت و دقت بیشتری صورت گیرد.

اولین نرم افزار های حسابداری تحت سیستم عامل dos نوشته شد که بعدها با آمدن سیستم عامل windows کاملا بازنویسی شد.

البته بسیاری از نرم افزار ها خود را جز اولین ها میدانند ولی با توجه به اسناد و مدارک موجود نرم افزار ناپال از شرکت ایده آل سیستم بود که تحت سیستم dos شروع به کار کرد و بعدها بازنویسی شد.

بعد از آن نرم افزار تدبیر و رافع بودند که وارد دنیای حسابداری شدند.

امروزه نرم افزارهای زیادی در بازار موجود است که هر کدام کارایی متفاوتی دارند که اشخاص یا شرکت ها متناسب با نیازی که دارند سیستم مورد نظر خود را انتخاب نموده و یا همه را به صورت یکجا مورد استفاده قرار میدهند.

انواع سیستمهای حسابداری:

سیستم حسابداری مالی

سیستم حسابداری انبار یا انبار داری

سیستم خرید و فروش و صدور فاکتور

سیستم صندوق و بانک و عملیات چک

و…………..

در صورتی که سازمان یا شرکتی تمام این موارد را با هم و در ارتباط با هم (به اصطلاح link) داشته با شد، آن را یک سیستم حسابداری یکپارچه مینامند.

در این صورت زمانی که فاکتور خرید کالایی را در سیستم ثبت می شود نرم افزار به طور خودکار سند را صادر کرده ، عملیات بانکی را انجام میدهد، موارد مربوط به انبار و فاکتور و همه ی عملیات حسابداری را به طور خودکار انجام میدهد.

قیمت نرم افزار های حسابداری:

نرم افزار های حسابداری از لحاظ گستردگی شان دسته بندی میشوند.

گروهی بسیار گسترده و بسیار گران و گروهی با گستردگی متوسط و تقریبا گران و گروهی با گستردگی کم و ارزان هستند.

ارزانترین نرم افزار ۱۰۰ هزار تومان و گرانترین ، ۲۰ میلیون تومان قیمت دارد.

البته این بدان معنی نیست که هرچه گرانتر بهتر ، چون این گستردگی مجموعه است که تعیین میکند از چه نرم افزاری باید استفاده کرد.

برای مثال کارخانجات ، ادارات و مشاغل بسیار گسترده و بزرگ نیاز به نرم افزاری با گستردگی زیاد دارند تا بتوانند عملیات حسابداری خود را ثبت و ضبط کنند و در مقابل فروشگاه های کوچک یا کسبه جزء نیاری به این همه گستردگی ندارند.

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بهره گیری از تیمی خبره و کارشناسان ارشد حسابداری  آماده مشاوره  و انجام تکالیف قانونی متناسب با فعالیت شغلی شما می باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *