بورس.موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان

بورس و سرمایه گذاری

بورس و سرمایه گذاری

بورس در واقع همان بازار یا مکانی برای خرید و فروش است که افراد با خرید و فروش به کسب سود میپردازند. اما در این بازار چه چیزهایی خرید و فروش میشود و چه ویژگی هایی دارد؟

تاریخچه بورس

در اوایل قرن ۱۵ میلادی در بلژیک شخصی به نام فندر بورس زندگی میکرد. از آنجا که اغلب اوقات صرافان در مقابل خانه ی او جمع شده و به خرید و فروش کالا و پول میپرداختند به بازار بورس شهرت یافت.

از آن به بعد به کلیه اماکنی که در آنجا به دادوستد پول و اوراق بهادار، کالا و اسناد مالی و تجاری میپردازند بازار بورس گفته میشود.

تفاوت بازار بورس با سایر بازارها در این است که در سایر بازارها افراد به خرید و فروش کالاهای واقعی مانند زمین، ساختمان، انواع کالا و… میپردازند ، اما در بازار بورس دارائیهای مالی و اسناد خرید و فروش میشوند.

انواع بازار بورس

بورس کالا: در این بازار مواد اولیه و خام مورد معامله قرار میگیرد مانند نفت و گندم.

بورس ارز: در این بازار همانگونه که مشخص است به خرید و فروش پول های سایر کشورها پرداخته میشود.

بورس اوراق بهادار: در این بازار اوراق بهادار مانند سهام، اوراق مشارکت و … مورد معامله قرار میگیرد.

در ادامه به توضیح جامعتری پیرامون بورس اوراق بهادار میپردازیم.

اصول کار

در این بازار مردم یا سرمایه گذاران به صورت قانونی با سرمایه پذیران یعنی شرکت های سهامی بزرگ و کوچک همکاری کرده تا به سود دست یابند.

بسیاری از مردم دارای پول مازاد یا پسانداز هستند و میخواهند که به سود بیشتری دست یابند. بعضی پول های کلان و بعضی پول کمی دارند. بعضی به دنبال سود کم در کوتاه مدت و بعضی خواهان سود زیاد در بلند مدت هستند.

به این ترتیب در فضایی مناسب و قانونمند و با هر سلیقه و میزان پول میتوان در این بازار شرکت کرده و به سود رسید.

لازم به ذکر است افراد سهام دار به میزان سهم خود در سود و زیان شریک هستند و در هر زمان میتوانند از قیمت سهم خود مطلع شده و به خرید یا فروش سهام بپردازند.

قدم اول

برای شروع ابتدا یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی لازم است، که این امر برای افراد حقیقی یعنی کلیه افراد جامعه و افراد حقوقی یعنی شرکت ها و سازمان ها یکسان است.

*کارگزار شخصی واسطه میان معامله گر و بازار بورس است.

به این ترتیب و با دریافت کد معاملاتی میتوان در بازار بورس به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار پرداخت. البته نیازی به حضور فیزیکی در بازار بورس نیست بلکه به راحتی و از طریق اینترنت میتوان به خرید و فروش سهام، پیگیری قیمت ها و سایر اطلاعات مورد نیاز پرداخت.

نکات مهم

  • سعی کنید از پول مازاد خود در این بازار استفاده کنید. این بازار برای کسانی مناسب است که از ملزوات اولیه زندگی شامل مسکن، خودرو و لوازم زندگی و… برخوردارند و سرمایه مازاد یا پس انداز خود را به این بازار وارد میکنند.
  • هرگز برای سهامدار شدن زیر بار قرض و وام نروید چراکه ممکن است با ضرر مواجه شده و با مشکل برخورد کنید.
  • از خرید تک سهام پرهیز کنید و سعی کنید یک سبد سهامی تشکیل داده و به خرید چند سهام متفاوت بپردازید تا در صورت افت یک سهام تمامی پول خود را از دست ندهید.
  • لازم است در این بازار دید بلند مدت داشته تا ضریب ریسک به حداقل برسد.
  • همانطور که میدانید این بازار به تالار شیشه ای شهرت دارد یعنی ممکن است با یک تلنگر نابود شود پس با این توصیف توجه داشته باشید که نمیتوان قاطعانه تصمیم گرفت و شرایط همیشه ثابت نیست.

 

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از ۱۵ سال سابقه و برخورداری ار تیمی مجرب و حرفه ای آماده ای ارائه ی کلیه خدمات مالی، حسابداری،حسابرسی و مشاوره به اشخاص حقیقی و حقوقی میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *