انواع شرکت های قانون تجارت

انواع شرکت ها

در کشور عزیزمان ایران انواع شرکت ها ثبت شده است که هر کدام با توجه به شرایطی خاص تشکیل شده و فعالیت می کنند و هر کدام نوع و نام متفاوتی دارند.

در این مقاله به معرفی انواع شرکت ها  به زبان ساده و قابل درک میپردازیم.

۱)سهامی عام:

فعالیت این شرکتها از نوع بازرگانی ست (هرچند که فعالیت آنها امور بازرگانی نباشد).

بخشی از سرمایه این شرکتها از طریق فروش سهام به مردم تامین شده و مسئولیت سهامداران محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست و تعداد سهامداران نباید کمتر از سه نفر باشد.

ذکر عبارت “سهامی عام” در تمامی اوراق و اطلاعیه های این نوع شرکت ها الزامی است.

۲)سهامی خاص:

فعالیت این شرکت ها از نوع بازرگانی ست(هر چند که فعالیت آنها امور بازرگانی نباشد).

تمام سرمایه این شرکتها توسط موسسین تامین میشود که مسئولیت هر شخص محدود به تعداد سهم اوست. تعداد سهامداران نباید کمتر از سه نفر باشد و همچنین ذکر عبارت “سهامی خاص” نیز در تمامی اوراق و اطلاعیه ها الزامی ست.

۳)شرکت با مسئولیت محدود:

این نوع شرکتها بین دو یا چند نفر که به اصطلاح شریک گفته میشوند با موضوع تجاری تشکیل میشود که هر شریک به میزان سرمایه خود مسئول دیون و تعهدات شرکت است.

قید عبارت “با مسئولیت محدود” در نام شرکت الزامی است.

۴)شرکت تضامنی:

شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری با مسئولیت تضامنی تشکیل میشود. به این معنی که اگر دارایی شرکت برای پرداخت تمام قروض شرکت کافی نباشد هر یک از شرکا مسئول پرداخت قروض مشتریان است.

قید عبارت “شرکت تضامنی” وهمچنین اسم یکی از شرکا در نام شرکت الزامی است.

۵)شرکت مختلط غیر سهامی:

شرکتی است که برای امور تجاری تحت نام مخصوص بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود، بدون انتشار سهام، تشکیل میشود.

شریک ضامن مسئول تمامی قروضی است که ممکن است بیشتر از دارایی شرکت پیدا شود و شریک با مسئولیت محدود شخصی ست که مسئولیتش به میزان سرمایه ی اوست.

در نام شرکت باید عبارت”شرکت مختلط”و حداقل نام یکی از شرکای ضامن قید شود.

۶)شرکت مختلط سهامی:

شرکتی است که بین چند نفر سهامدار و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل میشود. شرکای سهامدار دارای سهام مساوی هستند که مسئولیتشان نیز به میزان سهامشان است. در حالی که شرکای ضامن سرمایه شان به صورت سهام نیست و مسئول کلیه قروضی هستند که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت باشد.

در صورت تعدد شرکای ضامن مسئولیت آنها در مقابل طلبکاران تابع مقررات شرکت تضامنی خواهد بود.

در نام شرکت باید عبارت”شرکت مختلط”و حداقل نام یکی از شرکای ضامن قید شود.

۷)شرکت نسبی:

شرکتی ست تجاری تحت نام مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل میشود و مسئولیت هر شریک به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته.

در نام شرکت عبارت “شرکت نسبی” و حداقل اسم یکی از شرکا باید قید شود. در صورتی که اسم شرکت شامل اسامی تمام شرکا نباشد بعد از اسم شریک یا شرکا که ذکر شده عباراتی از قبیل “شرکا”و “برادران” ضروری است.

۸)شرکت تعاونی:

شرکتی ست که تمام یا حداقل ۵۱درصد سرمایه آن به وسیله اعضا تامین شود و وزارتخانه ها،  سازمانها،شرکتهای دولتی و وابسته به دولت و تحت پوشش دولت، بانکها، شهرداری ها، شورای اسلامی کشوری، بنیاد مستضعفین و سایر نهادهای عمومی میتوانند جهت اجرای بند ۲ اصل۴۳ از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر از قبیل مشارکت، مضاربه، مزارعه، مساقات و…اقدام به کمک در تامین یا افزایش سرمایه شرکت های تعاونی کنند بدون اینکه عضو باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *