انحلال شرکت,موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان,شرکت حسابداری,موسسه حسابداری,آموزش حسابداری

انحلال شرکت و پایان وجودی آن

انحلال شرکت

انحلال شرکت, یعنی مرگ یک شرکت. به این ترتیب تمامی آثار وجودی شرکت از بین میرود و دیگر نمیتواند به حیات خود ادامه دهد.

در آغاز فعالیت یک شرکت, شرکا تعهداتی با هم دارند که در اساسنامه شرکت ثبت میشود و طبق ضوابط و قوانین آن شرکت فرایند های مالی و اجرایی آن شرکت انجام میشود.

اما گاهی به دلایل مختلف از قبیل اختلاف میان شرکا, دلایل مالی, دلایل تجاری و غیر تجاری, ورشکستگی, مرگ یکی از اعضا و یا حکم دادگاه و … شرکت نمیتواند به حیات خود ادامه دهد و به ناچار منحل میشود.

در پایان این اتفاق لازم است که پروسه های مورد نیاز طی شده و مدارک به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود تا انحلال شرکت ثبت شده و پرونده ی مالیاتی آن نیز بسته شود.

پروسه انحلال شرکت

به این منظور باید بدهی ها و قروض بانکی شرکت تصفیه شود و تکلیف تمامی دارایی های منقول و غیر منقول ( منظور نقدی و غیر نقدی ) شرکت مشخص شود. گاهی این اموال به فروش میرسند و یا بین شرکا تقسیم مشوند و یا اینکه به سبب حکم دادگاه ضبط میشوند.

این موارد با پیگیری شخصی که از طرف اعضا انتخاب شده و به آن مدیر تصفیه گفته میشود تمامی عملیات حقوقی شرکت را پیگیری میکند و در مدت یک سال این پروسه را به پایان میرساند تا تمامی کارها از قبیل تصفیه حساب با کارکنان و بیمه و اداره مالیات و… انجام پذیرد.

این مسئولیت به مدت ۱۰ سال با او خواهد بود و در قبال طلبها, بدهی ها, مالیاتهای مستقیم و غیر مستقیم و سایر امور ناتمام شرکت مسئول است.

آثار انحلال شرکت

پس از اینکه اعضا به این نتیجه رسیدند که شرکت را منحل کنند, اموال شرکت به صورت معلق قرار میگیرند تا تکلیف بدهی های شرکت مشخص شود.

در این زمان سمت تمامی اعضا از آنها سلب میشود و فقط مدیر تصفیه, اختیارات را به دست میگیرد. سهامداران و مدیران فقط میتوانند به او کمک کنند و نمیتوانند فعالیت اجرایی داشته باشند.

لازم به توجه است که شرکت در صورت داشتن پروژه های در دست احداث ابتدا آنها را به سرانجام برساند و تمامی تعهدات خود را به طور کامل انجام دهد و سپس اعلام انحلال نماید.

درخواست ثبت انحلال شرکت

به این منظور تمامی اعضا و شرکا صورت جلسه انحلال را امضا میکنند و اگر حتی یک نفر مخالف این عمل باشد انحلال منتفی خواهد بود.

پس از آن حداکثر تا پنج روز مدارک لازم به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده میشود تا این انحلال ثبت شود.در پایان این انحلال در روزنامه های کثیر الانتشار به چاپ میرسند و حیات شرکت به پایان میرسد.

 

موسسه حسابداری محیا محاسبان کاردان با بیش از ۱۵ سال سابقه وبهره گیری از تیمی حرفه ای, آماده ی ارائه ی کلیه خدمات مالی, حسابداری, حسابرسی, آموزشی و مشاوره به افراد حقیقی و حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *